Metodika mládeže v tělocvičně!
Bohouš Dvořák
1.dubna.2014
Tak jako si zájemci a členové Horoklubu „užili“ Metodického dne v neděli 31. 3. v Perštejně, tak se principiálně stejné nauky a praktiky pokouší zvládat naše mládež Horoklubu. Úměrně věku se učí slaňovat a jistit spolulezce různými způsoby, ovládat pár uzlů – až 20-25 (každý se hodí na něco jiného), zablokovat lanovou brzdu aspoň dvěma způsoby, a v neposlední řadě zachytit pád kamaráda spolulezce, kterého v tomto případě zastupuje PNEUmatika. Na obrázcích je nejmenší, ale lezecky nejšikovnější, zástupce mládeže v HK v Kadani. Verča leze jako „pavouček“ i těžší cesty přes převisy v tělocvičně. Občas i jistí (s hlídáním), a tak proč by si nevyzkoušela, jaká to může být „šupa“, když jí někdo spadne. Pod dohledem táty-lezce jsme „posychrovali“ bezpečnost. Věděli jsme, jak bude vypadat průběh akce. Chtěli jsme PNEU hodit lehčeji, nakrátko, ale uzel na laně nám to nedovolil. Musím pádové lano vyměnit. Výsledek?
Jak vidíte, vidíte, co to udělá s lehkou váhou, když je PNEU vyšší než ona. Každé kilo váhy jističe je dobré. Ale lano (v rukavicích) nepustila. A my jsme zase nedopustili žádný úraz. Z fotek je krásně vidět vyhodnocení takovýchto jištění – dětmi, nebo výrazně menší váhovou kategorií, než je jištěný lezec. Dejte osmu, lanovou brzdu) nejlépe dobrou smyčkou (aby se karabina nepáčila) v tělocvičně na nýt (jsou 4 dole u podlahy), v přírodě ve skalách níže na strom (alespoň 20cm průměru). Aby vás to nešvihlo přes hlavu. A rukavičky také nejsou marné. Přicvaknout (zajistit) dítě odsedávkou nebo smyčkou ke stromu je méně vhodné. Při pádu a napnutí lana se bude jak lapený komár nad zemí kroutit na napnutém laně.
I ti starší z řad mládeže si PNEU v tělocvičně vyzkoušeli. Až dorostou, vyzkouší si i tu v Perštejně, s trochu větší pádovou silou.
Tak zase někdy, ať už na metodice, nebo ve skalách.
Bohouš