Matrošák – spacák HUSKY do –20°C
Milan "Svinčo" Svinařík
„Jak a s čím“ je název rubriky v Montaně, kde už po léta pěje Chroust ódu na nové výrobky určené pro horolezectví podobné sporty. Zdá se, že zatím měl jen ty nejlepší zkušenosti s testovanými výrobky a nebo jeho články závánějí skrytou reklamou? Lezu dost dlouho na to, abych věděl, že rukama průměrnému horolezci za x let (kde x je větší než 10) projde přinejmenším stejně šmejdů jako dobrých výrobků. No a tak se s vámi chci podělit o několik zajímavých negativních postřehů s matrošem. Jedná se většinou o mou vlastní zkušenost či zkušenost mých parťáků. Prostě kdo nevěří, ať tam běží!
Žijeme v době, kdy krámky s matrošem překypují množstvím značek nejrůznějších kvalit. Zatímco u karabin, sedáků, jistítek a lan už bez atestů těžko objevíte nějaký prototyp, u spacáků, batohů a podobné výzbroje tomu může být naopak. Výrobce lana si totiž těžko může dovolit na visačku zalhat údaje o nosnosti. Kdyby se někdo na tom laně zabil, velice snadno by se na tento podvod přišlo a následoval by trest. A teď se dostávám k jádru pudla – spacáky. Co když někdo zmrzne ve spacáku, který má být do –20C a on je maximálně do nuly? To už se prokazuje dost těžko. Dá se argumentovat, že oběť nebyla ve formě, že byla málo oblečená atd. I když v americe by pozůstalí soudní spor asi vyhráli, u nás těžko.
A jak mě tato úvaha napadla. Jednoduše! Sháněl jsem spacák do zimních velehor a narazil jsem na velmi levný (lehce nad dva tácy) a podle štítkových údajů velmi teplý spacák od firmy HUSKY. Teplotní rozsah sliboval tepelný komfort při –20C. Náplň je ze sedmikomorového dutého vlákna, střih profi dle západních bratrů, vnější spodní část opatřená protiskluzovou úpravou. Kámoš z kšeftu mi řekl, že je to novinka a že ho mám testnout a když se mi neosvědčí, můžu ho prý vrátit. Navíc mi k tomu přidal batoh od stejnojmenné firmy, o kterém údaje tvrdili, že má 80litrů. Ale o tom až jindy. A tak jsem si následující večer ustlal na balkóně k nelibosti mé drahé polovičky a výsledky jsou následující.
22.00hod +2C v pohodě usínám v ponožkách oblečen do termoprádla Craft, je mi vedro
00.30hod 0C musím na záchod, ve spacáku je mi příjemně teplíčko
03.30hod -4C opět záchod, tentokrát už cítím chlad na stehnech a kolem ramen
05.30hod -8C regulérně klepu kosu od nohou, na stehnech a ramenou, spát už se nedá
Závěr je nad slunce jasný! Spacák putuje zpět do prodejny, ať ho koupí jinej nešťastník. Při –20C bych v něm asi zdechnul. Výrobce si na štítkových údajích o teplotním komfortu přidal víc jak 100%. Co dodat? Snad jen to, že když si jdu koupit adidasky k vietnamcům, už předem vím, že je to šmejd na jedno použití a vím co od něj můžu čekat. Ale když jdu do specializovaného krámu, očekávám trošku vyšší standardy a odbornou radu, na kterou se můžu bez obav spolehnout. Ne každý, má totiž to štěstí, že si kupované zboží díky kámošům z kšeftu může vyzkoušet. V příštích příspěvcích se na paškál dostanou firmy Husky, Sir Joseph, Zsigmond, Dynafit.
Lonardo da Svinchi