Zimní metodika

 

aneb Horoklub hozenou rukavici zvedl

10.2.2001

Autor: Bronislav Bandas

 

O nových požadavcích na nováčky jste se dočetli v Mantaně číslo 04/2000. V tomto klubovém občasníku jste našli i článek o vyškolení nových instruktorů z řad klubu, kteří mají zajistit, aby Horoklub splnil zvýšené požadavky ČHS na znalosti nových členů (ačkoliv oproti dobám minulým tyto požadavky vysoké nejsou). Ukončení kurzu těchto instruktorů proběhlo ve Vysokých Taurách v červenci 2000. Alpský region byl metodickou komisí ČHS vybrán záměrně z důvodu možnosti nácviku pohybu lanového družstva po ledovci, výstupů firnovými svahy, záchrany lezce po pádu do trhliny, prostě všech disciplín zimní metodiky. Je zbytečné v tomto článku rozebírat, proč k záchraně lezce po pádu do trhliny v instruktorském kurzu nedošlo, ačkoliv po nováčcích je znalost této techniky požadována. A právě tento paradox jsme považovali za hozenou rukavici ze strany ČHS.

 

Dne 10.2.2001 proběhla v okolí skalního útvaru Sfingy u Měděnce v Krušných horách zimní metodika Horoklubu. Výběr vhodného místa provedli metodici týden předem a sněhové podmínky i terén plně vyhovoval záměru akce. Ale přírodě neporučíš (naštěstí) a tak vloni probíhalo otvírání skal na kolech ve 20 cm sněhu a letošní zimní metodika se konala v trávě a blátě. Přesto byla účast opravdu hojná. Na místě akce se sešlo pět instruktorů - Honza, Jířa, Meky, Bohouš a Broněk. Jednotlivé úkoly přišlo splnit 15 nováčků, ale kromě nich si připravená stanoviště prošli i někteří členové klubu, kteří průkaz ČHS již mají (třeba Láďa Mojžíš). Přišli se podívat i rodinní příslušníci a příznivci oddílu, takže nakonec se zde sešlo asi 25 osob.

Celkem bylo postaveno pět stanovišť, na kterých se v praxi zkoušelo štandovat pomocí cepínů, navazovat se do lanových družstev, vytahovat člověka z trhliny pomocí kladkostroje a zachycovat pád prvolezce na firnovém svahu přes koleno. S touto disciplínou byl ale bez sněhu největší problém, který však Honza vyřešil narychlo vyrobenou čtyřkolkou, takže jsme si navíc užili spoustu srandy při jízdě na vozíčku z kopce.

V turistické boudě, která byla u Sfing postavena v loňském roce z programu Phare, byla zřízena informační a občerstvovací stanice. Na jejích stěnách byly rozvěšeny veškeré teoretické informace ke zkoušenému tématu včetně obrázků. Díky Frantovi a Světlaně se zde po celou dobu metodiky podával horký čaj a malá Petruška zásobovala všechny opečenými buřty, za což jim chceme touto cestou poděkovat.

Hodnocení této akce necháváme jako vždy na účastnících, ale podle názoru instruktorů měla tato akce smysl i v těchto omezených sněhových podmínkách. Návrh Jíři, aby výcvik zájemců o lezení v horách proběhl v reálných podmínkách velehor (patrně ve Vysokých Tatrách) bude probírán na valné hromadě klubu.

Černou skvrnou na celém dni byla krádež všeho lezeckého materiálu Honzovi, který si pod silnicí na Měděnec připravil své stanoviště a během úvodního projevu mu ho někdo ukradl (a to jsme byli nějakých 100 m odtud). Takže pokud vám bude někdo nabízet levně matroš (expresky od Konga, prsní blokanty, kladku nebo cepíny Mikro), dejte vědět na klub.